Požáry a další...

JSDH Valašská Bystřice (2).jpg
Plošné pokrytí JSDH Valašská Bystřice
I.Stupeň II.Stupeň III.Stupeň
Valašská Bystřice Rožnov pod Radhoštěm Hutisko-Solanec
Malá Bystřice Horní Bečva Vigantice
Velká Lhota Růžďka Prostřední Bečva
  Bystřička  
  Vidče  
  Malá Lhota  
  Dolní Bečva  
IMG_20160312_121030.jpg
Ilustrační foto

Ilustrační foto

V pondělí 19.8.2013 v 16:51 hod. byla naše JSDH Val.Bystřice vyslána k nahlášenému požáru trávy v sousední vesnici Vidče. Na místo vyjely dvě cisterny, celkem 10 členů naší výjezdové jednotky. Po provedení průzkumu se vrátily zpět na základnu.
V neděli večer, přesněji v 22:38 hod. byla nahlášená technická pomoc odstraňování překážek. Jednalo se o spadlý strom přes cestu u přehrady Bystřička. Po příjezdu jednotky na místo bylo zjištěno, že strom přes vozovku odstranila již místní jednotka SDH Bystřička. Po konzultaci s velitelem JSDH Bystřička naše jednotka odjela zpět na základnu. Po celou dobu bylo na základně nachystáno druhé výjezdové družstvo s technikou.
Ilustrační foto

Ilustrační foto

Po příjezdu jednotky na místo události bylo zjištěno, že hoří hromada klestí, kterou zapálil zaměstnanec obecního úřadu, který se už snažil pomocí vědra s vodou z přilehlého potoka požár uhasit. Jednotka použila na likvidaci požáru jeden proud vysokotlaké vody. Během čtyř minut byl požár lokalizován a za dalších sedm minut z likvidován a dohašen. Po skončení zásahu jednotka odjela na základnu, kde provedla doplnění vody do CAS a uvedla vozidlo do pohotovosti.
Ilustrační foto

Ilustrační foto

V pozdních odpoledních hodinách byl nahlášený požár nízké budovy- konkrétněji hořící komín. Na místo události vyjela JSDH Valašská Bystřice. Při příjezdu k domu se z komínu kouřilo. Bylo všem jasné, že v komíně se vznítily saze a hoří s dehtem (až 1500°C). Při tomto zásahu nelze použít standartní hasivo- voda. A tak se používá písek, nebo jemný štěrk. Důležité je také mít do příjezdu hasičů uzavřené dvířka, aby nedocházelo k nekontrolovanému hoření. JSDH Val. Bystřice provedla průzkum místa zásahu, poté začala rozebírat střešní krytinu, použila PHP práškový k hašení komínu na střeše a vybírání popelu. S odstupem času se komín vymetl kominickou štětkou. Bylo zjištěno, že došlo k prasknutí komínu a majitelce objektu bylo zakázáno ho používat.


Informace pro čtenáře:
Na stěnách kouřovodu se usazují saze, které tvoří téměř čistý uhlík. V příhodném okamžiku se saze vznítí a hoří. Hoří velmi vysokou teplotou a hašení vodou je velmi nebezpečné. Pára, která by při takovém hašení vznikala, nestačí z komínu uniknout a komín se tlakem roztrhne. Hořící saze je nutno hasit pískem...
Komíny by měli lidé čistit nejméně čtyřikrát do roka a měli by mít o tomto úkonu protokol.
V provozovnách jako např. pizzerie bývají saze nasáklé mastnotami a jejich hoření je ještě nebezpečnější. Po každé takové události by měla být zkontrolována konstrukce komínu.
P6111134.JPG
P6111137.JPG
P6111142.JPG
P6111148.JPG
P6111154.JPG
P6111169.JPG
P5040923.JPG
P5040925.JPG
P5040930.JPG
P5040928.JPG
P5040929.JPG
P5040932.JPG
V 15:40 hod. byl vyhlášen požár kotelny v rodinném domu. Na místo události vyjela ihned JSDH Valašská Bystřice s cisternou CAS 20 T 815. Při jízdě k rodinnému domu byl vidět silný kouř valící se z okna a nad dveřmi kotelny. Dva členové JSDH Val. Bystřice vybaveni dýchacími přístroji, pomoci vysokotlakého proudu prováděli v kotelně průzkum a hašení. Další dva členové jednotky byli v záloze připraveni v dýchacích přístrojích s útočným proudem "C" Po chvíli přijela na místo JSDH Rožnov pod Radhoštěm, ta přichystala přetlakovou ventilaci pro případné nucené odvětraní prostoru kotelny. To ovšem nebylo nutné použít. Na místo události se dostavila i druhá cisterna JSDH Val. Bystřice, dále jednotka z HZS Valašské Meziříčí a JSDH Bystřička. Ty už ovšem nezasahovaly. U události byla i policie ČR a vyšetřovatel. Poté JSDH Valašská Bystřice předala místo události majitelce domu a vrátila se zpět na základnu.
P5040937.JPG
'http://www.webgarden.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one