HASIČI na základní škole ve Valašské Bystřici

Zlomená ruka? Bezvědomí? Požár v domě? Povodně? Nebo ukradená peněženka? Už ne tak velký problém. Alespoň pro žáky ze základní školy ve Valašské Bystřici, kteří byli během března s těmito mimořádnými situacemi seznámeni místními členy SDH. Krom těchto situací a to jak se u nich mají zachovat, byl žákům představen i požární sport, do kterého právě probíhá nábor. Jednalo se celkem o tři různé přednášky rozdělené podle věku žáků, které se skládaly ze dvou hodinových bloků. V prvním z nich byly presentace požárního sportu a všeobecné informace o mimořádných situacích. Druhý hodinový blok byl čistě praktický, kdy si žáci zkusili použití php, volání na tísňovou linku, první pomoc, i odchod z hořícího pokoje, při kterém si chránili dýchací cesty.
Těm nejmladším z 1. až 3. ročníků byly představeny základní složky IZS jako jsou hasiči, policie a záchranná služba. Děti byly seznámeny s telefonními čísly, s tím jak jednotliví lidi a technika ze složek vypadají, měli možnost si vyzkoušet hasičskou výstroj a vyzkoušely si jak si chránit dýchací cesty při požáru. Dále jsme s žáky probrali, kde všude hrozí nebezpečí, ať je to doma nebo ve škole.
Druhou skupinou byli žáci ze 4. až 6. ročníků. U této skupinky bylo účelem umět zareagovat na mimořádnou situaci, správně zvolit telefonní číslo a vyzkoušet si telefonát na tísňovou linku. Co vše je nutné říci v telefonu, případně jak pomoci postiženému, či sobě samotnému. Taktéž si vyzkoušeli jak se zachovat, kdyby hořelo v domě, ve kterém se zrovna nacházejí, jak upozornit ostatní na požár, jak se bezpečně dostat z domu, případně jak na sebe upozornit, že zůstali v domě, aby si jich hasiči všimli.
Nejstarší studenti 7. až 9. ročníků si krom toho všeho vyzkoušeli první pomoc na vlastní kůži. Ošetření krvácení, fixace zlomené ruky nebo nohy, polohování při nevolnosti, či nepřímá srdeční masáž? To vše si studenti vyzkoušeli. Měli možnost si vyzkoušet i hašení za pomocí přenosného hasicího přístroje.
Našim cílem nebylo děti něco namáhavě učit, ale spíš je zábavnou formou seznámit s tím na co si dát pozor, s čím se mohou setkat, jak na to mají zareagovat a to vše ne jen teoreticky. Prakticky si vyzkoušeli na vlastní kůži jak postupovat, což pro ně bylo zajisté přínosnější, než pouhé přednášky. Tato návštěva školy nebyla první, ale zajisté ani poslední a doufáme, že se mezi žáky najdou i noví příznivci požárního sportu, kteří s odstupem času mohou taktéž pomáhat.


Nikola Křenková Dis., Martin Křenek
členové SDH Val. Bystřice
HASICI-SKOLA_06032015_002.jpg
HASICI-SKOLA_18032015_045.jpg
16.06.2015 15:31:12
hasicky
'http://www.webgarden.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one