Mladí hasiči

Se začátkem školního roku odstartoval podzimní částí i nový ročník celostátní soutěže mladých hasičů, hry Plamen. Tato soutěž je postupová, začíná závodem hasičské všestrannosti (dále jen ZHV) a vyvrcholí příští rok mistrovstvím Čr. Podzimního kola v našem okrese se mohou zúčastnit všechny kolektivy mladých hasičů z okresu Vsetín. Tomu taky odpovídá celková účast, v kategorii mladší žáci bylo přihlášeno 33 hlídek a v kategorii starší 43 hlídek. Každá hlídka je složena z 5-ti dětí.
Naše SDH vyslalo pouze jednu hlídku starších žáků, na které čekal 3km dlouhý běh se sedmi stanovišti. Na těch plnila hlídka dané úkoly, mezi které například patří střelba ze vzduchovky, zdravověda, určování topografických značek a prostředků požární ochrany a např. Překonání vodorovné překážky (lano). Za každý nesplněný, nebo chybně splněný úkol obdržela hlídka trestné body které se pak přičítají k výslednému času. Výsledný čas se skládá z času trati + trestné body (1bod=1minut) – čas čekání na stanovišti (pokud byl).
Hlídka SDH Val. Bystřice doběhla do cíle v čase 27,03minuty. Od tohoto času se odečetly čekací časy (celkem to bylo 66,52min) výsledná čas trati byl tedy 20,11minuty. K tomu se přičítaly trestné body, kterých nejvíce nasbírala na stanovišti se střelbou ze vzduchovky. Podařilo se shodit jen 5 špalíků z 15, hlídka obdržela 10 trestných bodů. Další 1 trestný bod obdržela hlídka na stanovišti požární ochrany a 3 na překonání překážky. Celkem tedy 14 trestných bodů.
Celkový čas po započtení všech trestných bodů byl 34,11minuty a stačil na celkovou 12. pozici mezi staršími hlídkami, kterých bylo 43.
Hra Plamen bude pokračovat jarní částí na začátku května obvodovým kolem (okres je rozdělen do dvou obvodů). Pro toto kolo se určuje startovní pořadí na základě výsledků ZHV. Naše hlídka tak bude startovat z pěkné čtvrté pozice.

Na závěr bych chtěl upozornit na celoroční možnost přihlášení dětí do kolektivu mladých hasičů.
Více informací u vedoucího mladých hasičů na tel. č. 604634595
Martin Křenek
vedoucí mladých hasičů, SDH Valašská Bystřice
V neděli 16. září 2018 se konal další ročník soutěže v běhu jednotlivců na 60m s překážkami. Z našeho SDH se jej zúčastnilo celkem 5 závodníků – 2 mladší chlapci a 3 starší.
Závodníci při této disciplíně mají před sebou 60m dlouho trať s několika překážkami. Nejdřív je to bariera 70cm vysoká (kromě kategorie starší chlapci, ti mají 150cm). Za barierou závodník uchopí 2 hadice „C“ a překoná 4m dlouhou a 80cm vysokou kladinu. Za kladinou spojí hadice k sobě, jednu připojí k rozdělovači. Na druhou hadici většinou za běhu mezi rozdělovačem a cílem připojuje proudnici. Při proběhnutí cílem musí být vše správně spojeno. Ti nejlepší závodníci tuto disciplínu zvládají v čase pod 12 vteřin.
Z našich závodníků se nejlépe umísti Marek Ch., který se s časem 19,27s umístil na 19. pozici mezi mladšími chlapci.
Druhý náš závodník v této kategorii s časem 24,11s obsadil 42. pozici z celkem 74 startujících chlapců.
Mezi staršími žáky jsme měli 3 závodníky. Nejlépe se umístil Filip F. S časem 19,74s na 36. místě z celkem 49 závodníků.

Autor článku Martin K.

V letošním roce nás čekají ještě závody v Ostravě. V atletické hale proběhnou Ostravsko – Beskydské „60“
Starší žáci byli v neděli 24.6.2018 na pohárové soutěž v Jarcové, zařazené od okresní ligy mladých hasičů. V kategorii obsadili mezi 24 týmy pěkné 12. místo celkově. V jednotlivých disciplínách se opět o něco zlepšili. Ve štafetě dvojic s časem 61,6s byli na 16. místě a v požárním útoku s časem 17,29s na 10 místě.
Mladí hasiči byli v neděli na soutěži ve Valašské Polance. Ve štafetě dvojic s časem 68,806s se umístili na 14. místě a v požárních útocích s časem 21,146 na 13. místě. Celkově to stačilo na 13. místo ze 17 týmů starších žáků.
První květnovou sobotu se naši mladí hasič zúčastnili obvodového kola hry Plamen pro ročník 2017/2018. O uspořádání této soutěže byl požádán ze strany OSH Vsetín opět náš sbor dobrovolných hasičů.
Na závody se přihlásilo celkem 16 družstev z obvodu Valašské Meziříčí. V kategorii mladší žáci 7 družstev a 9 družstev v kategorii starší žáci. Ti měřily své síly celkem ve čtyřech disciplínách. Byly to štafety dvojic, 4x60 metrů, 400m CTIF a požární útok. Každé družstvo mělo v každé disciplíně dva pokusy.
Startovní pořadí se určuje dle podzimního kola hry Plamen. Naši starší žáci nastupovali na všechny disciplíny jako první. Ve štafetách 4x60metrů, 400 metrů CTIF a v požárním útoku obsadili naši starší 3. místo, ve štafetě dvojic pak 7. místo. To stačilo na pěkné 3. místo v celkovém hodnocení a postup na okresní kolo hry Plamen. Které se konalo 19.5.2018 v Horním Lidči.
Kategorii mladších žáků jsem letos opět neobsadili. Tuto kategorii vyhrálo družstvo SDH Hutisko-Solanec a tím získali i jediné postupové místo na okresní kolo hry Plamen.
Pro všechny závodníky, rozhodčí a organizátory se podařilo zajistit obědy ve školní jídelně. Za to patří velké díky celému kolektivu kuchyně školní jídelny za jejich ochotu a vstřícnost. Poděkování patří taky všem členům SDH Val. Bystřice, kteří pomohli s organizací takto náročné soutěže a přispěli tak k hladkému průběhu.
Kompletní výsledky najdete v přílohách.

Martin Křenek
Vedoucí mladých hasičů
SDH Valašská Bystřice.
'http://www.webgarden.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one